Fogj kezet a felépüléssel

Az egyetemi képzésem alatt, az egyik félévben tanultam addiktológiát. Akkor sokat agyaltam ezen az egészen, mert számomra nehéz volt elképzelni, hogy hogyan kerülhet bele az ember egy ilyen ördögi körbe. Nekünk például már rengeteg prevenciós előadást tartottak, bár leginkább az összes a különféle kábítószerekről szólt, és egy sem az alkoholról. Mindkettő komoly probléma, de utóbbi talán még nagyobb mértékben uralja a magyar lakosság jelentős részét. Nem tudom, városban még ez mennyire elterjedt, de akárhányszor a szüleim vagy a nagyszüleim falubeli emberekről beszélnek, abban biztos vagyok, hogy jóval többször hallom a „ja igen, ő is alkesz” kifejezést, mint kellene. Nyilván, egyáltalán nem kéne, de ez már más kérdés.

Szóval, elkezdett érdekelni, hogy vajon milyen megoldások léteznek az alkoholizmus kezelésére. Persze tudom, hogy valamennyi kapacitás van az állami szférában, de erről most inkább nem szeretnék beszélni. Ami jobban érdekelt az az, hogy milyen egyéb lehetőségek vannak – ahol nincsenek végtelen várólisták és elavult módszerek. Egy interjú megnézése után jutottam el a Családi Felépülési Központ honlapjára. Nekik fő céljuk a leszokás az alkoholról és egyéb szerhasználó függőségekről.

A központ alapítói apa-fia páros, akik maguk is keresztülmentek az alkoholizmuson. Ez azért is jelent előnyt az intézet javára, mert ők átélték azokat a kezelési folyamatokat, amelyek nem működnek. Ők már kitapasztalták, hogy mely módszerekkel lehet a legeredményesebben segíteni, amit a számaik is mutatnak – 70-75%-os felépülési hatékonysággal dolgoznak. Emellett az intézetben dolgozó addiktológiai szakemberek és konzultánsok is felépült függők, így személyes tapasztalatból eredő tudást vehetnek magukhoz az ide érkezők.

Egyetlenegy dolgot várnak el az intézetben: ez az akaraterő. Senki sem tud csodát művelni. A felépülés kulcsa először mindig annak a kezébe kerül, aki a nehézségekkel küszködik. A leszokás az alkoholról csak úgy következhet be, ha azt az illető is belátja, hogy bizony ő betegségben szenved, amiből ki akar kerülni. Ez a Minnesota-modell alapja is, amit a felepulok.hu intézetében is követnek. Több évtizedes, bizonyíthatóan jól működő módszerről van szó. Fontos elfogadni azt a tényt, hogy az alkoholizmusból nem lehet meggyógyulni. Viszont mindenképp tünetmentessé lehet válni, ez viszont a teljes absztinenciával érhető el. Az alkoholmentes élet örömeire tanítják meg itt a beköltözőket. A függőséget nem következményként, hanem elsődleges betegségként kezelik, amiket csoportterápiával, tanácsadással és felvilágosító előadásokkal kezelnek.

Hogy lehet bekerülni a Családi Felépülési Központba Szőcön? A felepulok.hu oldalán található telefonszámon fel lehet őket keresni, és ezen keresztül kerül sor időpont egyeztetésre az állapotfelmérésre. Ez annyit takar, hogy elbeszélgetnek a beteggel, és jó esetben neki egy hozzátartozójával, hogy felmérhessék, tudnak-e segíteni az ő helyzetén. Általában csak nagyon súlyos és túl fiatal betegekkel nem foglalkoznak, de nekik haladéktalanul ajánlanak más intézményt, ahol egy megfelelőbb ellátáshoz juthatnak. Egyéb esetben további konzultációkkal vagy a 28 napos bentlakásos programmal folytatódik a közös munka.

A szőci intézetnél a családtagok bevonását is komolyan veszik, mert meg vannak győződve arról, hogy ez a helyzet nemcsak egy embert érint, hanem valamennyi körülötte élőt is. Szóval, hozzátartozóként sem tehetetlen az ember, nagy húzóerő az, ha együtt, közösen születik meg és fejlődik tovább az akaraterő. Így légy hozzátartozó, vagy beteg, szabad az út előtted, hogy felhívd a segítséget.

A 28 napos bentlakásos lehetőség több szempontból is jó. Egyik alapvető előnye az, hogy az állam csak több hónapos bentlakásos kezeléseket tud nyújtani. Azonban a 28 nap sokkal könnyebben vállalható élethelyzettől függően, de egyértelműen ez is nagy elköteleződést kíván meg magának. A 28 nap alatt házirendet és szabályokat kell követni, ami mellett amúgy sem maradna idő az alkoholfogyasztásra. A beköltözők személyre szabott és kiscsoportos terápiákon vesznek részt, melyeken felül további egyéni konzultációkra van lehetőség, éjjel-nappal képzett szakember felügyelete mellett. A szobák rendkívül modernek, a környezet nyugodt, váratlan vendégektől és turistáktól mentes. A leszokás az alkoholról így egy szégyenmentes, békés és elfogadó közegben valósul meg egyszerre. A teljes ellátás is biztosított, reggelivel, ebéddel, vacsorával. Mindennapi séták és többszörös kirándulások tarkítják a Szőcön eltöltött időt, de legjobb része mégis egy dologra fókuszálódik: jó eséllyel egy önmagára talált, derűs, felelősségteljes emberként távozik az, aki végig csinálja a programot. Szóval, ha ez a célod, kattints a linkre a cikkben!

Az intézet elhagyása után ingyenes utógondozás fényében továbbra is tartják a kapcsolatot volt páciensükkel, így nő a tartós eredményesség esélye. Későbbiekben is egy tanultakat felfrissítő ebédre hívnak vendégül, és biztosít a szőci intézet arról, hogy a leszokás az alkoholról nem lehetetlen.

Check Also

Nincs jobb az egyedi pólónál

A horgászathoz be kell, hogy valljam, nem sok közöm van, ugyanakkor párszor már elkísértem apukámat …